Hodinky

Hodinářem na zkoušku

Už dříve jsem psal o mém novém horologickém zájmu. Další kroky v této mojí nové posedlosti vedly k pokusům hodinky otevřít a podívat se, co je uvnitř. Od A. jsem sice dostal hodinářské náčiní, ale bez jakékoli odborné pomoci jsem s ním stejně nebyl schopen u jejích hodinek ani vyměnit baterku. Začal jsem se proto poohlížet po nějakém kurzu. Když existují tisíce online kurzů na cokoliv od kvantové fyziky, filosofie, historie až po výuku jazyků, proč by hodinařina měla být výjimkou? Na první dobrou jsem ale nic nenašel. Na hodinářských fórech jsem sice zaznamenal nějaké pokusy o uspořádání <i>něčeho takového</i>, ale působilo to dost komplikovaně a neodpovídalo to formátu, který jsem hledal.

Vlastně jsem se už smířil s tím, že zkrátka nic takového není, když jsem narazil na oznámení na blogu Království Hodin (Hodinářství Matouš v Praze), že se chystá přesně takový kurz, který jsem hledal. Hned jsem proto napsal, že bych měl zájem. Termín kurzu bylo sice nejprve nutné odložit kvůli letošní pandemii, nicméně poté, co se situace trochu uvolnila bylo možné, aby kurz proběhl.

V daném termínu jsme se dostavili dva (kapacita 2-3 lidi na termín zajišťuje osobní přístup hodináře ke každému účastníkovi). Pan Matouš nás po krátkém přivítání usadil k hodinářským stolkům, kde už byly připraveno veškeré náčiní a zkušební hodinky a strojky, na kterých jsme měli trénovat. Postupně jsme si vyzkoušeli rozebrat kapesní hodinky (nejprve samotný strojek a následně i jeho vynětí z pouzdra) a pánské a dámské náramkové hodinky Prim (cal. 66). Zhruba za čtyři hodiny jsme se tak naučili otevřít pouzdro, vysunout natahovačku, vyjmout strojek z pouzdra, odstranit ručičky a následně i ciferník, zkontrolovat stav strojku a povrchu pod ciferníkem a zase vše zpátky složit. Je to opravdu titěrná práce, která vyžaduje velkou dávku trpělivosti. Pan Matouš nám po celou dobu asistoval, vysvětloval a prokládal výklad historkami ze své hodinářské praxe. Několikrát opakoval, že z nás neudělá za jeden večer hodináře a nenaučí nás opravovat hodinky, což je pochopitelné. Z mého pohledu jsem se ale naučil víc než dost a mohu říct, že to byla opravdu jedinečná zkušenost a rozhodně kurz doporučuji všem amatérským nadšencům do hodinařiny. Rovnou jsem se proto přihlásil na navazující kurz pro pokročilé.

close

3 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.