Ekonomika,  K zamyšlení

O Bitcoinech a investicích do nich

Kdykoliv se píše nebo mluví o bitcoinech, a zejména potom o investování do nich, panuje všeobecné přesvědčení, že se jedná o činnost vysoce rizikovou. Tento postoj je nicméně často založen více na dojmech a pocitech, než na faktech.

Osobně bitcoiny poprvé upoutaly mou pozornost někdy v roce 2012 (bohužel tehdy jsem ale žádné nenakoupil), poté znovu v roce 2017 (tehdy jsem naštěstí pouze málem nakoupil prakticky za dosud historicky nejvyšší cenu) a konečně od léta roku 2019 jsem se do této problematiky hlouběji ponořil. Začal jsem poslouchat podcasty o bitcoinech (např. Stephan Livera Podcast, Bitcoin Knowledge, The Investor Podcast, What Bitcoin Did a Off The Chain) , používat Twitter (k získávání informací o bitcoinech z první ruky) a načítat články a knihy (doporučuji zejména samotný Bitcoin Whitepaper a knihu Bitcoin Standard od Saifedean Ammouse). Díky tomu jsem, troufnu si říct, získal základní přehled o tom, co je to bitcoin, jak funguje a jaký je jeho potenciál.

Kdybych měl shrnout, co konkrétního ovlivnilo mé uvažování o bitcoinech nejvíce, pak nepochybně půjde o následující body:

  1. Informace o rakouské ekonomické škole, teorii „tvrdých peněz“ (sound money) a aplikace těchto poznatků na bitcoiny; a
  2. Ekonomický model stock-to-flow (S2F), jehož půrkopníkem je na Twitteru anonymní ekonom (pravděpodobně) vystupující pod pseudonymem „Plan B“.

Nebudu se pokoušet v tomto příspěvku tlumočit nic o rakouské ekonomické škole, apod. Nepochybně lepší vysvětlení, než kterého bych byl já schopen, nabídne například výše uvedená kniha Bitcoin Standard, ve které se autor paradoxně bitcoinům věnuje až v posledních několika kapitolách. Zbylou část tvoří pojednání o historii a vzniku peněz a související ekonomické teorii.

Co se týče S2F modelu, nejlepší obrázek o tom, co přesně obnáší si čtenář jistě udělá sám po přečtení původního článku na serveru medium.com. Nadto doporučuji sledovat na Twitteru samotného autora, který vystupuje pod účtem @100trillionUSD.

V každém případě, o čem v tomto příspěvku chci psát je dopad, který kombinace obou výše uvedených bodů měla na způsob, jakým nyní uvažuji o investování do bitcoinů. Připouštím, tato investice je nepochybně velmi riziková, to je ovšem vzato do důsledku i jakákoliv jiná investice. Rovněž připouštím, že cena bitcoinu vůči jakékoliv jiné měně (fiat) vykazuje vysokou volatilitu, což částečně představuje onu rizikovost investice do bitcoinu. Na druhou stranu, vývoj za posledních deset let ukazuje, že krátkodobá volatilita bitcoinu je více než vyvážena průměrným ziskem, kterého bitcoin stabilně dosahoval (tento činí zhruba 200 % ročně). Začlenění bitcoinu do investičního koláče proto lze s přihlédnutím k moderním ekonomickým teoriím portfolií považovat za krok paradoxně snižující rizikovost celého portfolia (opět nebudu se pokoušet o žádné vysvětlování a raději odkážu na Malkielovu Náhodnou procházku po Wall Street). Ostatně z této teorie vychází i výše zmiňovaný „Plan B“. Portfolio složené z 1 % příjmů investovaných do bitcoinu a z 99 % příjmů v hotovosti, nabízí stejný nebo vyšší potenciál výdělku jako portfolio složené z hotovosti na běžných účtech, investice do akcií, podílových fondů nebo jiných investičních nástrojů. K dosažení stejného procenta návratnosti (nebo potenciální návratnosti), které nabízí bitcoiny, vyžaduje u akcií zainvestovat mnohem větší částku než v případě bitcoinů. V absolutních číslech proto bude i možná ztráta prostředků zainvestovaných např. do akcií citelnější, než v případě investice do bitcoinů (1 % z příjmů budeme pravděpodobněji ochotnější oželet, než např. 20 % či více).

Jsem přesvědčený o tom, že bitcoin dnes představuje investici s úžasným potenciálem (z důvodu jeho povahy a předpokladů pro to stát se skutečně „tvrdými penězi“). Co se rizikovosti týče, mám za to, že pokud každý investuje (nakoupí) pouze za takovou částku, o kterou je ochoten přijít, pak s sebou investice do bitcoinů žádné významné riziko nenese. Dovolím si dokonce jít dál a tvrdit, že v současné době je mnohem rizikovější zůstat pasivní a bitcoiny zcela ignorovat.

V situaci, kdy úrokové sazby na běžných účtech tvoří setiny (maximálně jednotky) procent a centrální banky tisknou nové peníze jako na běžícím pásu, připadá mi zajištění v podobě bitcoinu jako nanejvýš rozumná věc.

close

2 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.