K zamyšlení

Pár slov o podcastech

Přesto, že podcasty už tu několik let máme, já jsem jejich kouzlo objevil až vcelku nedávno a říkám si, jak jen je možné, že tak pozdě? Takže pro ty, jako jsem já, podcast je něco jako rádio. S tím rozdílem, že si svůj oblíbený pořad můžete pustit kdykoliv chcete a nejste tak odkázaní na vysílací řád jako v případě klasického rádia.

Nikoliv překvapivě jsou podcasty, alespoň co jsem tak pochopil, skutečně velmi populární. Není divu. Stejně jako Netflix nebo HBO GO nabízí nepřeberné množství pořadů a troufnu si říct, že mezi stovkami podcastů si rovněž vybere naprosto každý, z pořadů zaměřených na vědu a techniku, rozvoj osobnosti až po sport, umění a kulturu. Nadto jsou všechny zadarmo. Stačí si do telefonu stáhnout příslušnou aplikaci (na iPhonech není třeba stahovat nic, na Androidech např. Pocket Cast) a je hotovo. Podcasty je dneska možné poslouchat už i na Spotify, které zjevně rozpoznalo příležitost a hodlá jí využít naplno.

Výhody? Maximálně efektivně využitý čas.

Co mě na podcastech nadchlo ze všeho nejvíc, kromě sebevzdělávání, které se jaksi nabízí zcela očividně, je perfektní využití času. Pokud strávím denně zhruba hodinu na cestě do práce a z práce a případně další hodinu na obědě posloucháním vybraného podcastu, půjde týdně o 5-10 hodin čistého času věnovaného nabírání nových vědomostí. Není snad třeba dodávat, že nějakých 240 hodin za rok není vůbec zanedbatelné množství času. Jde navíc o čas, který beztak většinou nelze využít k jiné činnosti. A tak se stalo, že já, kdo jsem v životě sluchátka nikdy moc nepoužíval, je dnes nandavám každý den a na celkem rutinní cestu do kanceláře a zpět se vlastně těším.

A co tedy poslouchat?

Každého zajímá něco jiného, nejlepší cesta je proto věnovat nějaký čas hledání vhodného podcastu, zkusit náhodně vybranou epizodu a rozhodnout se, zda stojí za to. Přesto, chtěl bych se podělit o několik podcastů, které mohu z vlastní zkušenosti doporučit. Zde je seznam (jde o náhodné pořadí):

1. Star Talk. Neil deGrasse Tyson uvádí show, kde se dle jeho slov potkává věda a populární kultura. Jde v první řadě o podcast zaměřený na vědu a techniku, kde vám „váš osobní astrofyzik“ skrze diskuze se zajímavými hosty představuje aktuální a fascinující otázky více nebo méně související s vesmírem. Jde o podcast, který je na vysoké profesionální úrovni a dobře se poslouchá. Neil deGrasse Tyson je občas možná až moc upovídaný a mohl by víc pustit ke slovu své hosty (!), ale nakonec asi nemám problém mu to odpustit. Pro ilustraci, jak moc rozmanitý může tento podcast být, co se týče obsahu, poslouchal jsem epizodu o surfování s několikanásobným mistrem světa v této disciplíně Kellym Slaterem a druhý den zase o těžbě materiálů z meteoritů a potencionálním dopadu na ekonomiku.

2. Exponential View. Podcast zaměřený na nové technologie, z velké části na umělou inteligenci a digitální svět. Úžasné na tomto počinu je rozsah, v jakém jsou jednotlivá témata probírána. Umělá inteligence zasahuje do mnoha aspektů lidské činnosti a Azeem Azhar odvádí skvělou práci zejména s ohledem na šíři záběru, v jakém se jednotlivým otázkám věnuje.

3. The Investor’s Podcast. Tento podcast je plně dedikován investování. Preston a Stig se zde věnují konkrétním investičním příležitostem, do čeho investovat těžce vydělané peníze. Stejně tak vysvětlují, jak fungují které investiční nástroje a v neposlední řadě diskutují investiční kroky nejbohatších lidí na světě. Ano, pozornost je tu z velké části věnována dolarovým miliardářům a legendárním investorům. Věděli jste například, že Bill Gates prostřednictvím své nadace ročně odevzdá zhruba 5 miliard dolarů? Jen pro představu, Forbes jeho majetek odhaduje přibližně na 100 miliard dolarů.

4. BBC Discovery. Podcast z produkce BBC dává příslib kvality a profesionality a skutečně tomu tak je. Jde opět o podcast tematicky zaměřený na vědu a techniku. Snadno vstřebatelnou formou se tak můžete dozvědět třeba, jakým způsobem souvisí takzvané deja vu s pamětí a jak blízko má k epilepsii, nebo s jakou pravděpodobností existuje život mimo naši planetu, a jakou může mít formu.

No, nepochybně je poznat, že jsem z podcastů na větvi. Myslím, že ale oprávněně. Deset z deseti Lukášů rozhodně doporučuje. Tak na co čekáte, alou do těchto neprobádaných vod. Pokud ale ve světě podcastů nejste žádný nováček, určitě ocením, když mi do komentářů pod článkem napíšete tipy na vaše oblíbence.

close

2 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.