Právo,  Whisky

Transparentnost ve složení blended (malt) whisky

K Vánocům jsem dostal The Peat Monster od Compass Boxu, jedinečnou, silnou, mocně rašelinovou, ale také neobvykle jemnou a vyváženou whisky. Toto Rašelinové monstrum mě upoutalo nejen svou báječnou chutí, ale zaujal mě rovněž také přístup jeho výrobců, se kterým whisky vyrábějí.

Whiskymakers z Compass Boxu, jak se sami nazývají, jsou nezávislí lahvovači, kteří produkují vskutku jedinečnou blended malt whisky (soudě podle The Peat Monster). Společně s ní přišli ale také s konceptem úplné transparence ohledně složení jejich blendů. Zákazníkům dávají k dispozici veškeré informace o obsahu jejich whisky, tedy jednotlivých single malts, které ve svém blendu použili, včetně jejich poměru a stáří. Poslední charakteristiku, tj. stáří jednotlivých složek, nicméně poskytují pouze formou e-mailu zaslaného na zadanou adresu. Je tomu tak proto, že s úplnou transparentností ohledně složení jejich produktů, zejména stářím použitých whisky, paradoxně narazili na nečekané problémy. Jak sami vysvětlují, bylo jim dáno na vědomí, že zveřejnění stáří všech použitých složek ve výsledném produktu je nelegální. Na vině je evropská legislativa, konkrétně článek 12 nařízení ES č. 110/2008, který ve svém třetím odstavci stanoví, že doba zrání nebo stáří mohou být v popisu, obchodní úpravě nebo označení lihoviny uvedeny pouze ve vztahu k nejmladší alkoholové složce.

Tato regulace cílí na ochranu spotřebitele, jak se domnívám, zejména proto, aby údaj o stáří některé složky blended whisky nebylo možné zneužívat a sugestivně jej na konečném produktu upřednostňovat před složkami dalšími. Snahou je nejspíš předejít takové inzerci, která udává, že whisky je např. 30 let stará, přestože skutečně třicetiletá single malt je ve směsi, která tvoří konečný produkt, zastoupena třeba jen několika málo procenty a zbytek doplňuje „obyčejná“ mladší whisky. V situaci, kdy výrobce chce jen poskytnout svým zákazníkům úplný přehled o složení jeho produktu, působí ovšem takové zákonné nařízení nesmyslně a jeho důsledky jdou tak nějak i proti jeho smyslu. Nevidím totiž žádný důvod, proč by spotřebitel nemohl a neměl mít možnost si na etiketě přečíst, z jakých whisky je složen blend, který drží v ruce, pokud se výrobce rozhodne o tuto informaci se zákazníkem podělit. To samozřejmě za předpokladu, že tento údaj bude skutečně poskytnut objektivně a nezavádějícím způsobem. Compass Box na svém webu umožňuje všem lidem stejného názoru připojit se k jejich prohlášení ohledně možnosti údaj o stáří všech složek v blended whisky zveřejnit. Připojit se můžete zde. Tato podpora má sloužit ke zlepšení výchozí pozice při lobbování za toto oprávnění v Evropském parlamentu.

Závěrem si nicméně neodpustím poznámku o tom, že litera zákona (resp. nařízení v tomto případě) je jedna věc, jeho správná a spravedlivá aplikace je ale věc druhá. Mám za to, že v případě, dostala-li by se tato věc skutečně nějakým způsobem před soud, tento by měl rozpor mezi zněním nařízení a jeho smyslem překlenout výkladem a rozhodnout, že skutečně objektivní zveřejnění údajů o stáří všech složek tvořících blended whisky není v rozporu s evropskou legislativou.

 

close

Jeden komentář

  • Děčínský

    Na tomto blogu se setkávám s pestrostí příspěvků, která se málokdy najde (moc blogů však neznám). Poprvé jsem zaregistroval pod „zde“ funkční informace. Připadá mi podivné v češtině užívat cizí slova a v podivné vazbě (složen blend, směs), asi to je snaha pro zvýšení lesku informace. Autor je asi právník, protože vkládá často zajímavé dodatky z právní praxe. Počinek prezentované firmy (její visky) v průhlednosti složení je sympatický. Škoda, že již visku nepiji. Dal bych si.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.